Matej Žiak

Profesiou, ale i životom, som biológ a ekológ. Táto vedná disciplína, no v mojom prípade skôr životný štýl, ma formovala od detstva, vďaka mojim rodičom a bratom. V súčastnosti si robím doktorát z ekológie na Prif UK v Bratislave, kde sa zaoberám hydrobiológiou, špeciálne pošvatkami (Plecoptera).

          K fotografovaniu som sa dostal v lete 2007, keď som si kúpil môj druhý kompakt Panasonic FZ50. S ním som sa začal učiť prvým základom a princípom fotografovania. Po roku som prešiel na Canon 40D, s ktorým momentálne fotím.

          Najobľúbenejšie motívy fotenia sú pre mňa malé, nenápadné objekty. Detaily kvetov, húb, hmyzu, ale i neživej prírody. Špeciálne obľubujem fotenie našich druhov orchideí. A mojou chuťovkou je fotenie vodných bezstavovcov.

           Fotografovanie a pozeranie na prírodu cez hľadáčik ma napĺňa niečim, čo sa dá len ťažko opísať. Nachádzam pri tom naplnenie, dobrodružstvo a objavovanie. Cítim, že svet okolo nás ma prevyšuje a zachytenie aspoň zlomku tohto krásneho stvorenstva chcem poskytnúť aj Vám ostatným. Mojimi obrázkami by som rád potešoval ľudí a sprostredkoval im pohľad na veci, ktoré nás presahujú a nad ktorými sa oplatí zamýšľať. Dúfam, že sa mi to bude dariť a snáď poteším aj Vás...


Fototechnika:        

                               Canon 40D body

Objektívy              Canon EF 100mm f/2.8L macro IS USM

                              Canon EF 100mm f/2.8 macro USM

                               Canon EF 50mm f/1.8 II

                               Canon EF 17-40mm f/4 L UMS

                               Kenko DG Teleplus Extension Tube Set 12/20/36 mm

Blesk:                     Canon Speedlite 580EX II  

                               Canon Speedlite 430EX II

Statív:                     GIOTTOS MTL3261B

                               GIOTTOS MH1300-621 3D

                               Velboun Sherpa 600R

                               Manfrotto 454 Micro Positioning Plate