Juraj Žiak

Ako malý chlapec som hodiny trávil na lúkach, močiaroch a lesoch, ktoré boli len kúsok od nášho domu. Lákala ma príroda celým svojím bytím a ja som jej nedokázal odolať.
          Naučil som sa ju vychutnávať cez sklá ďalekohľadu. Vábila ma svojími tajomstvami, majestátnym mávaním dravčích krídel, hlasitým koncertom kŕkajúcich žiab, či burácajúcim jelením trúbením. Túžil som aspoň zlomok z tej krásy priniesť domov a podeliť sa s ostatnými...
          Fotografovať som začal ako 13 ročný mechanickou zrkadlovkou ZENIT 12XP a fotopuškou Tair 300/4,5. Po ukončení strednej školy som sa naplno začal venovať zoológii na Fakulte ekológie a environmentalistiky. Po jej absolvovaní som sa zamestnal ako profesionálny zoológ v Národnom parku Veľká Fatra. Venujem sa ornitológii, fotografovaniu výlučne divej prírody (wildlife), som členom Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS), Slovenského klubu fotografov prírody (SKPF). Svoje fotografie som prezentoval na viacerých autorských výstavách: Strečno 2003 (Jarné návraty), Banská Štiavnica 2006 (Jarné ozveny), Banská Bystrica 2007 (Potulky v tieni krídel), Prievidza 2009 (Zelené a modré stretnutia).

           Svojimi fotografiami sa snažím prezentovať našu slovenskú prírodu v celej jej kráse a poukázať na to, že práve doma máme obrovské poklady, ktoré si treba vážiť a zachovať ich budúcim generáciám.

Fototechnika:         
                           Canon 40D body, Canon 400D body

Objektívy:          Canon EF 400mm f/5,6 L USM

                           Canon EF 200mm f/2,8 L USM

                           Canon EF 17-40mm f/4 L USM

                           Canon extender EF 1,4x II
                           
                           Sigma 100-300/4 HSM

                           Kenko DG Teleplus Extension Tube Set 12/20/35 mm

                           CIRCULAR-POL B+W 77 MRC SLIM

Statív:                 Manfrotto 055XPROB

Hlava:                 Manfrotto 488CR4, Manfrotto 229 Hlava 3D PRO