VÝSTAVA „ZOOLOGICKÝ KOKTEIL“

04.02.2014

     Milí priatelia, pozývam vás už po tretí krát na autorskú výstavu „Zoologický kokteil“!


 Tlačová správa, 3.1. 2014, Prešov:

 

    Nový letný semester budú mať študenti i pedagógovia Prešovskej univerzity spestrený. V priestoroch Univerzitnej knižnice v Prešove budú môcť od 12. 2. 2014 do 10. 5. 2014 z blízka nazrieť do zákutia slovenskej ríše živočíchov v podaní fotografií Mateja Žiaka, entomológa múzea A. Kmeťa v Martine. Autorská výstava s názvom „Zoologický kokteil“ vznikla v spolupráci s katedrou ekológie FHPV PU, Univerzitnou knižnicou PU a Slovenskou zoologickou spoločnosťou a bude slávnostne otvorená v stredu 12. 2. 2014 o 13:00 hod. vo Foyer pri aule č. 97 (VŠA PU) na Ul. 17. novembra č. 1, 081 85 Prešov. Počas vernisáže vám sám autor prezradí príbehy vzniku jednotlivých vybraných fotografií a tiež sa rád podelí o praktické rady z fotografovania živej prírody.


     Prezentovaná fotografická mozaika zachytáva živočíchy slovenskej prírody v ich prirodzenom prostredí tak, ako si ich málokto dokáže všimnúť. Vystavených bude 45 veľkoformátových fotografií, ktoré prezentujú výber najlepších záberov autora za uplynulé 4 roky. Ako prezrádza samotný názov, návštevníci výstavy budú mať možnosť prehliadnuť si širokú paletu živočíchov. Na kolekciu vystavených fotografií sa možno pozrieť aj ako na prierez zoologického systému, ktorý na výstave zahŕňa drobné bezstavovce, hmyz, plazy, vtáky či cicavce. Autor sa zameriava predovšetkým na detaily a makro zábery hmyzu. Fotografie väčších živočíchov tvoria skôr doplnok autorovej tvorby. Za osobitnú zmienku stoja výnimočné zábery prírody pod hladinou našich tečúcich a stojatých vôd.


     A ako dodáva autor výstavy Matej Žiak: „Zoologický kokteil nám ponúka odhaľujúci pohľad do skrytého života mnohých živočíchov a cieľom výstavy je zastaviť diváka a sprostredkovať mu pohľad na zachytený zlomok krásy, ktorá nás obklopuje, no ktorá tu nemusí byť večne.“


    Toto fotograficko-zoologické dielo vznikalo od roku 2008 do roku 2012 na územiach Malých a Bielych Karpát, Podunajskej nížiny, Poiplia, Strážovských vrchov, ale najmä v srdci malo- a veľkofatranskej prírody, kde autor strávil značnú časť svojho života.

 

Autor: Matej Žiak

Komentáre (0)
Späť na články